Ganglion nadgarstka

Ganglion nadgarstka to wypełniona płynem lub galaretkowatą substancją struktura, która często występuje na grzbietowej stronie nadgarstka. Jest to rodzaj torbieli stawowej, która z czasem może być bolesna i powodować dyskomfort. Zmiana zawyczaj jest zmianą łagodną.Gangliony w większości przyadków powstają samoistnie, jednakże wszelkie urazy ręki, przeciążenia, stany zapalne ścięgien oraz uszkodzenia torebek stawowych i ścięgien mają znaczny wpływ na powstanie ganglionu.

Objawy:

Początkowo ganglion powstaje głęboko pod skórą, potem staje się widoczny, w skrajnych przypadkach osiągając wielkość kilku centymetrów. W początkowym okresie, ganglion nadgarstka nie powoduje żadnych dolegliwości. W momencie gdy zaczyna rosnąć, pojawiają się dolegliwości bólowe.

Diagnostyka:

Diagnostyka ganglionu, czyli torbieli stawowej obejmuje w pierwszej kolejności wywiad medyczny określajacy charekter zmiany i czas trwania dolegliwości. Nastepnie lekarz przeprowadza badanie fizyczne, w celu oceny obszaru, w którym znajduje się ganglion. Dodatkowo pomocne może być badanie obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny (MRI) lub ultrasonografia, w celu oceny gangliona i otaczających go struktur oraz badania laboratoryjne aby wykluczyć współistnienie innych chorób.

Leczenie:

Leczenie uzależnione jest od nasilenia objawów i stopnia choroby. W poczatkowym okresie ganglion nadgarstka może samoistnie zniknąć lub nie powodować wystarczająco dokuczliwych objawów. W takich przypadkach lekarz może zalecić jedynie regularną obserwację lub usunięcie płynu z ganglionu oraz zastosowanie kortykosteroidów, które moga pomóc w zmniejszeniu bólu i zapaleniu w okolicach nadgarstka. W przypadkach, gdy ganglion jest dużych rozmiarów, ból jest silny i inne metody nie przynoszą efektu konieczne jest chirurgiczne usunięcie ganglionu nadgarstka. Podczas zabiegu zostaje wycięta zmiana oraz zmienione chorobowo fragmenty ścięgien i torebek stawowych.

Zalecenia po operacji:

Po zaszyciu rany stosuje się jałowy opatrunek z lekkim stopniem ucisku.
Należy unikać nadmiernego obciążania operowanej ręki przez kilka pierwszych tygodni po operacji oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów i wykonywania ruchów, które mogą obciążać nadgarstek. Lekarz może również zalecić unieruchomienie nadgarstka za pomocą opaski lub specjalnej ortozy. Ważne jest, aby dbać o higienę rany operacyjnej. Wszelkie zmiany jak zaczerwienienie, opuchlizna, gorączka lub wydzielina, nalezy skonsultować z lekarzem. Na dalszym etapie lekarz może zalecić fizjoterapię w celu przywrócenia pełnej funkcji nadgarstka.

Zadzwoń do Nas