Przykurcz Dupuytrena

Przykurcz Dupuytrena to choroba dotycząca tkanki łącznej w dłoni, która powoduje stopniowe zwężanie i skracanie palców, najczęściej palca serdecznego i małego palca. W wyniku tej choroby tworzą się guzki i paski tkanki włóknistej w dłoni, co prowadzi do ograniczenia ruchomości palców. Przykurcz Dupuytrena jest przewlekłym schorzeniem, a jego główną przyczyną jest dziedziczność oraz czynniki genetyczne i wiekowe.

Objawy:

Pierwszym objawem jest pojawienie się guzków o spoistej strukturze; twardych, łatwo wyczuwalnych. U wielu pacjentów guzki powiększają się i łączą się w większe struktury, co skutkuje brakiem możliwości wyprostowania palców. Bagatelizowanie tych objawów i brak leczenia może doprowadzić do trwałego przykurczu – pozostawienia palców w zgięciu.

Diagnostyka:

Diagnostyka przykurczu Dupuytrena obejmuje zazwyczaj badanie fizyczne ręki przez lekarza specjalistę. Główne cechy, na które lekarz zwraca uwagę, to twardość i guzki pod skórą w okolicy dłoniowej lub palców. W niektórych przypadkach można wykonać badania dodatkowe, takie jak ultrasonografia lub rezonans magnetyczny, aby ocenić stopień zaawansowania choroby

Leczenie:

Na początkowym etapie lekarz może zalecić regularne monitorowanie w celu oceny postępu choroby oraz fizjoterapię. Jeśli objawy nasilają się należy przeprowadzić zabieg chirurgiczny, który ma na celu odzyskanie ruchomości palców

Zalecenia po operacji:

Powrót do pełnej sprawności po operacji trwa od 3 do 8 tygodni. Należy unikać nadmiernego poruszania ręką oraz jej przeciążania. W zależności od poziomu bólu zaleca się spożywanie leków przeciwbólowych. Już w drugiej dobie wskazane są ćwiczenia palców, np. ruch zginania i prostowania palców. Do zdjęcia szwów należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów oraz moczenia blizny. Szwy zostają zdjęte z dłoni po ok. 10-14 dniach od zabiegu.

Zadzwoń do Nas