Gangliony stopy

Ganglion(torbiel galaretowata) stopy to torbiel wypełniona płynem, która często występuje w okolicy stawów stopy lub pochewek ścięgien Najczęściej jest to niewinne schorzenie, choć czasem może powodować dyskomfort.

Objawy:

Typowe objawy ganglionu stopy to wyczuwalny guzek w okolicy najczęściej grzbietu stopy, który może być miękki lub twardy. Czasem może powodować ból lub niewielkie dolegliwości przy ruchu stopy. W większości przypadków gangliony są jednak bezbolesne. Jeśli doświadczasz takich objawów, warto skonsultować się z lekarzem w celu oceny i ewentualnego leczenia.

Diagnostyka:

Diagnostyka ganglionu stopy zazwyczaj obejmuje badanie fizykalne przez lekarza. Dodatkowo lekarz może zlecić badanie usg, a w razie konieczności dokładnej oceny struktury torbieli rezonans magnetyczny (MRI. Wszystko zależy od specyfiki przypadku i potrzeb diagnostycznych.

Leczenie:

Leczenie ganglionu stopy może obejmować obserwację, zwłaszcza jeśli torbiel nie powoduje znaczących dolegliwości. W przypadku dyskomfortu lub bólu stosuje się czasami podanie
kortykosteroidu, który może pomóc w zmniejszeniu bólu i zapaleniu. W przypadkach, gdy ganglion jest dużych rozmiarów, ból jest silny i inne metody nie przynoszą efektu konieczne jest chirurgiczne usunięcie ganglionu. Ostateczna decyzja o leczeniu zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta i opinii lekarza.

Zalecenia po operacji:

Po zaszyciu rany stosuje się jałowy opatrunek z lekkim stopniem ucisku.
Należy unikać nadmiernego obciążania operowanej stopy przez kilka pierwszych tygodni po operacji i wykonywania ruchów, które mogą obciążać stopę. Ważne jest, aby dbać o higienę rany operacyjnej. Wszelkie zmiany jak zaczerwienienie, opuchlizna, gorączka lub wydzielina, należy skonsultować z lekarzem. Na dalszym etapie lekarz może zalecić fizjoterapię w celu przywrócenia pełnej funkcji stopy.

Zadzwoń do Nas