Uszkodzenia więzadeł drobnych stawów palców

Uszkodzenie więzadeł drobnych stawów palców to kontuzja, która może wystąpić na skutek nadmiernego napięcia, skręcenia lub urazu tkanek miękkich wokół stawów palców.

Objawy:

Objawy, które najczęściej obserwujemy u pacjentów to ból w okolicy stawu palca, któremu towarzyszy obrzęk, trudności w ruchu palcem, zasinienie lub siniak wokół stawu oraz możliwa niestabilność stawu.

Diagnostyka:

Aby rozpoznać uszkodzenie więzadeł, należy skonsultować się z ortopedą lub chirurgiem ręki, który przeprowadzi badanie fizykalne, w razie konieczności zleci badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa, oraz ewentualnie wykona inne testy diagnostyczne. Na podstawie wyników badań zostanie postawiona diagnoza i zaplanowane leczenie, które w zależności od stopnia zaawansowania może obejmowac zabieg chirurgiczny.

Leczenie:

Wybór metody leczenia uzależniony jest od stopnia uszkodzenia więzadeł drobnych stawów palców. Na początkowym etapie leczenie może obejmować noszenie opasdki kub stabilizatora, w celu zabezpieczenia uszkodzonego więzadła wraz z przyjmowaniem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w celu redukowania stanu zapalnego. W przypadku poważnego uszkodzenia więzadła konieczna jest operacja chirurgiczna, która może obejmować połączenie uszkodzonych końców więzadeł ( w przypadku niewielkich naderwań więzadeł) lub rekonstrukcję więzadeł za pomocą autogenicznych przeszczepów lub wszczepów sztucznych. W niektórych przypadkach, gdy staw jest niestabilny lub bardzio uszkodzony, można przeprowadzić artrodezę, czyli zesztywnienie stawu poprzez połączenie kości. Każdy przypadek jest indywidualny, a wybór ostatecznego sposobu leczenia dostosowany jest do potrzeb pacjenta.

Zalecenia po operacji:

Po operacji bardzo ważna jest higiena i pielęgnacja rany. Ważne aby utrzymać ranę czystą i suchą oraz regularnie zmieniać opatrunek, zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego. Palce powinny być chronione przed nadmiernym obciążeniem przez okres rekonwalescencji. Oznacza to unikanie noszenia ciężkich przedmiotów, skręcanie lub naprężanie palców. Lekarz może zalecić noszenie specjalnej szyny, która pomogą w utrzymaniu stabilności stawów palców. Fizjoterapia to kolejny etap bardzo istotny w procesie zdrowienia. Ćwiczenia i terapia ruchowa ma na celu przywrócenie pełnej ruchomości i siły w palcach. rehabilitacja powinna odbywać się zgodnie ze ścisłymi zaleceniami lekarza.

Zadzwoń do Nas