Artroskopia kolana

Artroskopia stawu kolanowego to metoda chirurgiczna, polegająca na naprawie struktur wewnątrz stawu bez konieczności jego otwierania. Stosuje się jedynie niewielkie nacięcia (ok.0,5-1 cm) pozwalające na wprowadzenie do wnętrza stawu kamery (artroskopu) i narzędzi koniecznych do przeprowadzenia operacji.
Artroskopia stawu kolanowego pozwala na:

  • rekonstrukcję więzadeł krzyżowych (przedniego i tylnego)
  • naprawę uszkodzeń powierzchni stawowych oraz uszkodzeń w obrębie obu łąkotek (bocznej i przyśrodkowej)
  • usunięcie zmienionej zapalnie błony maziowej
  • oczyszczenie i wypłukanie stawu kolanowego w przypadku infekcji

Artroskopia stawu kolanowego jest również używana do diagnostyki, umożliwiając lekarzowi bezpośrednie obejrzenie wnętrza stawu kolanowego. Dzięki tej procedurze można dokładnie ocenić stan chrząstki, więzadeł, błony maziowej i innych struktur stawu, co pozwala na postawienie precyzyjnej diagnozy i podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych.

Diagnostyka:

Kwalifikację do zabiegu artroskopii stawu kolana dokonuje specjalista ortopeda. Podczas konsultacji lekarz specjalista przeprowadza wywiad, analizując dolegliwości Pacjenta i ocenia dodatkowe badania obrazowe (RTG i rezonans magnetyczny). Na podstawie zebranych wyników badań, specjalista stawia diagnozę i wytycza kierunek leczenia.

Objawy:

Objawy, które mogą wskazywać na konieczność artroskopii kolana, obejmują:

  • silny ból w stawie kolanowym
  • ograniczoną ruchomość w stawie
  • obrzęk stawu kolanowego
  • trzeszczenie lub blokady stawu.

Leczenie:

Zabieg artroskopii stawu kolanowego polega na wykonaniu przez lekarza niewielkich nacięć na skórze ok. 0,5-1 cm, przez które wprowadza do wnętrza stawu kamerę. W trakcie operacji przez staw przepływa roztwór NaCI, który poprawia widoczność struktur. Podczas samego zabiegu można wykonywać różne procedury lecznicze, takie jak usunięcie uszkodzonych fragmentów chrząstki, naprawa więzadeł czy usuwanie stanów zapalnych. Po operacji zakładane są szwy zamykające wykonane dojścia artroskopowe.

Zalecenia po operacji:

W zależności od tego jaki zabieg został wykonany w obrębie stawu może być konieczne zabezpieczenie stawu kolanowego w ortezie lub chodzenie o kulach. Kolejnym etapem jest rehabilitacja, o której zakresie decyduje lekarz prowadzący. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów po zabiegu, należy skonsultować się z lekarzem.

Zadzwoń do Nas