Zespół rowka nerwu łokciowego

Zespół nerwu łokciowego, zwany także nerwem łokciowym lub nerwem strzałkowym, to schorzenie, które może powodować ból, drętwienie i osłabienie mięśni w dłoni i ramieniu.

Objawy:

Do podstawowych objawów zespołu rowka nerwu łokciowego zaliczamy:

  • Osłabienie mięśni ręki, szczególnie w przypadku trudności z chwytaniem i unoszeniem przedmiotów.
  • Drętwienie lub mrowienie w palcach ręki, zwłaszcza w małym palcu i palcu serdecznym.
  • Trudności w utrzymaniu przedmiotów lub problem z kontrolą ręki.
  • Trudności z wyprostowaniem lub zginaniem łokci (w niektórych przypadkach)

Diagnostyka:

Diagnostyka rowka nerwu łokciowego zazwyczaj obejmuje badania fizyczne, takie jak testy czucia, siły mięśniowej i ruchomości. Dodatkowo, lekarz może zlecić badania obrazowe, takie jak elektromiografia (EMG) lub badanie przewodnictwa nerwowego, aby ocenić stan nerwu łokciowego i potwierdzić ewentualne uszkodzenia oraz RTG.

Leczenie:

Leczenie zachowawcze zespołu rowka nerwu łokciowego obejmuje przyjmowanie leków przeciwzapalnych i noszenie ortezy. Jeśli nie przynosi to poprawy, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Procedura ta nazywana jest dekompresją nerwu łokciowego. Jest to operacja mająca na celu uwolnienie ucisku na nerw łokciowy, co może złagodzić ból i objawy związane z tym zespołem. Po operacji wskazana jest rehabilitacja w celu przywrócenia pełnej funkcji ręki i łokcia.

Zalecenia po operacji:

Po operacji zaleca się zmniejszenie aktywności i unikanie pełnego zgięcia w stawie łokciowym. Przez okres kilku tygodni nie należy wykonywać operowana kończyną wysiłków fizycznych. Szwy usuwane sa po ok. 10 – 14 dniach po operacji. Pełny powrót funkcji nerwu łokciowego może potrwać nawet kilka miesięcy. To czas niezbędny na regenerację struktur nerwowych, fw których bardzo istotną rolę odgrywa rehabiltacja. Po 6 miesiącach od leczenia należy wykonać kontrolne badanie przewodnictwa nerwowego w celu oceny skuteczności leczenia.

Zadzwoń do Nas