Uszkodzenia ścięgien palców

Uszkodzenie ścięgien palców jest stanem, w którym ścięgna, które łączą mięśnie z kośćmi palców, ulegają uszkodzeniu lub zerwaniu.

Objawy:

Podstawowym objawem jest ból w okolicy palca lub dłoni i ograniczenie ruchomości; uszkodzenie ścięgna może prowadzić do trudności w zginaniu lub prostowaniu palca. Równie często może wystąpić opuchlizna wokół uszkodzonego obszaru i słyszalny „trzask” lub uczucie „pocierania”.

Diagnostyka:

Rozpoznania dokonuje ortopeda/chirurg ręki, który na podstawie wywiadu medycznego określa mechanizm urazu i okoliczności jego powstania. W celu doprecyzowania diagnozy można zlecić badania obrazowe, takie jak; rezonans magnetyczny, zdjęcie rentgenowskie lub usg.

Leczenie:

Leczenie uzależnione jest od stopnia uszkodzenia ścięgna. w przypadku niewielkich naderwań lub naciągnięć ścięgien skuteczne może okazać się spoczynek, ucisk, uniesienie palca i unikanie dalszego jego obciążania. W przypadku zerwania ścięgna konieczna jest operacja chirurgiczna, która może polegać na łączeniu ścięgien, przeniesieniu ścięgna lub jego rekonstrukcji. Leczenie operacyjne uzależnione jest od rodzaju uszkodzenia ścięgien i indywidualnej sytuacji pacjenta. Podstawowym celem operacji jest zmniejszenie bólu palca, jego sztywności i przywrócenie ruchomości i funkcji palca. Uzupełnieniem leczenia operacyjnego jest rehabilitacja.

Zalecenia po operacji:

W pierwszej kolejności po operacji należy unikać nadmierne obciążania uszkodzonych palców i stosować się do zaleceń dotyczących opatrunku. Do momentu zdjęcia szwów unikamy dźwigania i moczenia rany. W celu monitorowania postępu rekonwalescencji należy zgodnie z wyznaczonym przez lekarza grafikiem poddawać się regularnym kontrolą, w trakcie których lekarz określi jakie ćwiczenia i na jakim etapie należy wprowadzić, aby przywrócić ruchomość i siłę w palcach.

Zadzwoń do Nas