Kriolezja nerwiaka Mortona

Nerwiak Mortona jest chorobą wynikającą z podrażnienia nerwu międzypalcowego wspólnego, najczęściej pomiędzy III i IV kością śródstopia.
Jest to neuropatia uciskowa, spowodowana włóknieniem okołonerwowym i bliznowatym pogrubieniem osłonki nerwowej. Nerw międzypalcowy jest podrażniony i ściśnięty. Powoduje to silny ból podeszwy stopy u podstawy palców.
Nerwiak Mortona może dotknąć każdego, w każdym wieku, najczęściej jednak występuje u kobiet, w wieku od 30 do 60 lat. Często są to również osoby aktywne sportowo z dużymi obciążeniami stóp.

Objawy:

Objawem Nerwiaka Mortona jest dokuczliwy ból po stronie podeszwowej stopy, w okolicy głów kości śródstopia. Najczęściej dotyczy przestrzeni pomiędzy 3 i 4 palcem. Niektórzy pacjenci mówią o uczuciu „posiadania kamienia w bucie”
Objawy mogą mieć różne nasilenie – od sporadycznego mrowienia do intensywnego bólu i pieczenia, które znacznie utrudnia codzienne życie.
Ból może promieniować do czubków palców lub w górę stóp.
Objawy często pogarsza noszenie obcisłych butów, długotrwałe obciążanie stopy.

Leczenie:

Leczenie uzależnione jest od stopnia postępu choroby. Począwszy od zastosowania leków przeciwzapalnych i wdrożeniu rehablitacji, po zalecenie unikania sportu i wszelkich aktywności powodujących nadmierne obciążenie i mikrourazy stopy. Często konieczna jest zmiana obuwia i zastosowanie wkładek ortopedycznych lub blokadę stopy (ostrzyknięcie sterydem). Jeśli powyższe metody okazują się nieskuteczne konieczne jest leczenie operacyjne – kriolezja Nerwiaka Mortona –  ostrzyknięcie sterydem ( blokada)

Kriolezja Nerwiaka Mortona:

Kriochirurgia to zastosowanie ekstremalnego zimna w medycynie w celu zniszczenia nieprawidłowej tkanki.
Kriochirurgia wykorzystuje gaz medyczny do tworzenia kuli lodowej o średnicy 6-10 mm na końcu krioigły, która osiąga temperaturę -50 ° C. W nerwiaku Mortona wykorzystana jest do selektywnego niszczenia tkanki nerwowej.

Kriolezja nerwiaka Mortona jest zabiegiem minimalnie inwazyjnym, przeprowadzanym pod kontrolą usg. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym – znieczulamy tylko leczoną przestrzeń międzypalcową. Pacjent ma pełne czucie w pozostałej części stopy. Zabieg wykonywany jest przez małe nakłucie, nie ma ryzyka blizny. 

Zalecenia po operacji:

W ciągu 3 dni po zabiegu ograniczamy obciążanie stopy, a po minionym okresie pacjent wraca do codziennych czynności. Zabieg jest skuteczny po pierwszym razie, w rzadkich sytuacjach (w ciągu 1-2 lat) następuje nawrót objawów Nerwiaka Mortona. W takim przypadku zabieg należy powtórzyć.

Zadzwoń do Nas