Zakleszczające zapalenie ścięgien palców

Zakleszczające zapalenie ścięgien palców, to choroba występująca w przebiegu kośca reumatoidalnego. Choroba dotyczy najczęściej kciuka, rzadziej palca środkowego i małego.

Objawy:

Zakleszczające zapalenia ścięgien palców, to stan w którym mechanizm zatrzymania ruchu palca polega na zakleszczeniu pogrubiałego ścięgna zginacza palca. Powoduje to zaburzenie płynności ruchów. Po wykonaniu pewnego zakresu, ruch palca zostaje zahamowany i aby kontynuować dalsze zgięcie pacjent musi wykonać ogromny wysiłek, któremu towarzyszy ból.

Diagnostyka:

Diagnostyka zakleszczającego zapalenie ścięgien palców opiera się przede wszystkim na wywiadzie medycznym, badaniu fizycznym oraz badaniach dodatkowych. W ramach wywiadu medycznego lekarz zapyta o Twoje objawy, historię chorób, urazy i ewentualne czynniki ryzyka. Ważne jest, aby podać dokładne informacje na temat bólu i ograniczeń w ruchomości palców. Następnie Lekarz przeprowadza badanie palpacyjne, podczas którego oceni obecność guzków, obrzęku i innych objawów związanych z zapaleniem ścięgien. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny (MRI) lub ultrasonografię, które pomagają ocenić stan ścięgien i struktur wokół palców.

Leczenie:

Leczenie chirurgiczne polega na wyizolowaniu i uwolnieniu ścięgien spod otaczających struktur, co pomaga przywrócić normalny ruch i łagodzi ból. Po zabiegu konieczna jest rehabilitacja, aby przywrócić pełną funkcjonalność kciuka.

Zalecenia po operacji:

Powrót do pełnej sprawności po operacji trwa od 3 do 8 tygodni. Należy unikać nadmiernego poruszania ręką oraz jej przeciążania. W zależności od poziomu bólu zaleca się spożywanie leków przeciwbólowych. Już w drugiej dobie wskazane są ćwiczenia palców, np. ruch zginania i prostowania palców. Do zdjęcia szwów należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów oraz moczenia blizny. Szwy zostają zdjęte z dłoni po ok. 10-14 dniach od zabiegu.

Zadzwoń do Nas