Leczenie migrenowego bólu głowy

Od 2010 r toksyna botulinowa została zatwierdzona do stosowania w leczeniu przewlekłej migreny u dorosłych.

Toksyna Botulinowa typu A to rodzaj neurotoksyny, która paraliżuje mięśnie. Pozyskuje się ją z bakterii znanej jako Clostridium botulinum. Pierwotnie była wykorzystywana w leczeniu schorzeń, takich jak połowiczy skurcz twarzy, dystonia szyjna, porażenie mózgowe, ból pęcherza, ból dolnej części pleców, ból neuropatyczny, jak również w
zabiegach medycyny estetycznej. Podczas stosowania w celach estetycznych odkryto, że jest niezwykle skuteczna dla osób cierpiących na przewlekłą migrenę. Stwierdzono, że osoby, które poddały się zabiegowi podania toksyny botulinowej, znacznie rzadziej odczuwały bóle głowy.

Diagnostyka:

Do leczenie migrenowego bólu głowy toksyną botulinową kwalifikuje neurolog po zebraniu szczegółowego wywiadu i badaniu pacjenta, ponieważ poza migreną przewlekłą nie zaleca się tej terapii do leczenia innych rodzajów bólu głowy jak napięciowy czy klasterowy ból głowy.

Na czym polega zabieg:

Mechanizm działania botoksu u pacjentów z migreną przewlekłą działa poprzez blokowanie substancji chemicznych zwanych neuroprzekaźnikami, które przenoszą sygnały bólowe z mózgu, co ma znaczny wpływ na zmniejszenie nasilenia i częstotliwości ataków migreny. Aby ocenić skuteczność działania botoksu u danego pacjenta należy wykonać co najmniej dwa cykle leczenia. Dobrą reakcją na botoks jest zmniejszenie częstotliwości bólów głowy o 30–50%, co znacznie wpływa na poprawę jakości życia pacjenta.

Opis zabiegu:

Wytyczne zalecają podanie toksyny botulinowej w odstępie co 12 tygodni, do czasu, aż migrena przewlekła zmieni się w migrenę epizodyczną utrzymującą się przez trzy miesiące z rzędu lub do czasu, gdy nastąpi znaczna poprawa na podstawie kwestionariuszy jakości życia przeprowadzanych podczas kontrolnych wizyt u neurologa. Preparat podaje się w 31 ściśle określonych punktach pod skórę lub w mięśnie głowy i wokół niej, nad uszami i w szyję.

Ewentualne skutki uboczne:

Toksyna botulinowa jest dobrze tolerowana. Do najczęstszych działań niepożądanych zalicza się ból szyi, osłabienie mięśni i opadanie powiek. Te działania niepożądane są tymczasowe, ponieważ toksyna botulinowa przestaje działać po okresie ok 3 miesięcy.

Jak zapisać się na zabieg:

Jeśli uważasz, że kwalifikujesz się do zabiegu przy użyciu toksyny botulinowej, należy umówić się na konsultację do neurologa, który oceni Twoją historię i objawy, aby upewnić się, że ta forma leczenia, jest dla Ciebie najlepsza. W celu monitorowania skuteczności leczenia, zaleca się prowadzenie dzienniczka bólu głowy.

Zadzwoń do Nas