Wycięcie kaletki przedrzepkowej
Kaletka przedrzepkowa to struktura, który pełni funkcję ochronną i amortyzującą dla stawów kolanowych. Na co dzień nie odczuwamy tej struktury, dopiero gdy rozpocznie się proces zapalny. Schorzenie to występuje najczęściej u osób, które na co dzień pracują w pozycji obciążającej stawy kolanowe np. klęcząc lub kucając.
Objawy:
Podstawowym objawem chorej kaletki przedrzepkowej jest powstały proces zapalny. W wyniku, którego pojawia się:
- silny ból i obrzęk w przedniej części stawu kolanowego.
- zaczerwienienie
- ograniczenie ruchomości stawu stawowego
- drętwienie kolana wynikające z nagromadzeniem się w kaletce płynu.
Diagnostyka:
Diagnostyka problemów kaletki przedrzepkowej obejmuje w pierwszej kolejności badanie fizykalne przez lekarza oraz analizę objawów pacjenta. W kolejnym etapie lekarz może zalecić dodatkowe badania obrazowe, takie jak; USG lub rezonans magnetyczny , w celu oceny zmian w stawie kolanowym i postawienie ostatecznej diagnozy oraz nakreślenia planu leczenia pacjenta. Często konieczne jest wykonanie punkcji kaletki w celu uzyskania płynu na badanie bakteriologiczne i wykluczenie ropnego zapalenia kaletki.
Leczenie:
Operacyjne leczenie kaletki przedrzepkowej jest stosowane gdy dotychczasowe formy leczenia nie przyniosły skutku.np. punkcja kaletki nie przyniosła rezultatu, a objawy takie jak obrzęk, ból, zaczerwienienie i ograniczenie ruchu stawu nie ustępują. Na ok. 2- 4 tygodnie przed planowaną operacją, pacjent powinien wykonać badanie krwi z uwzględnieniem; morfologii, glukozy, elektrolitów, układu krzepnięcia krwi, grupy krwi i innych pozycji wskazanych przez lekarza prowadzącego. Na 7 dni przed operacją należy odstawić leki rozrzedzające krew.
Zalecenia po operacji:
Okres rekonwalescencji po operacji obejmuje czas od 4 do 6 tygodni. W pierwszym etapie zalecany jest odpoczynek i ograniczenie ruchu, tak aby zminimalizować ewentualny obrzęk i krwawienie. Pacjent może być skierowany na fizjoterapię w celu przywrócenia pełnej ruchomości stawu kolanowego.